DUST TORBATI

خواهر زن بلر که در سال گذشته در راهپیمایی روز قدس در تهران شرکت کرده بود پس از حضور طی نامه ی مشاهدات خود را اینگونه اعلام کرد :

تونی احتمالا در مورد تظاهرات هر ساله ی ایرانیان در روز قدس که علیه اسرائیل است چیزهایی شنیده ای ، با کنایه می پرسم چون می دانم این از بزرگترین کابوس های توست نه ؟

در تهران سیاست و اسلام به هم پیوند می خورد . هرگز نتوانستم بفهمم چرا باید از این اسلام سیاسی بترسم .

فکر می کنم بجای در نادانی نگه داشتن مذهبیون غربی آن ها را آموزش دهیم چرا با آن که از اسلام چیزی نمی دانند فقط از آن می ترسند . من در میان بیش از یک میلیون ایرانی بودم که فریاد می زدند مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل ، در حالی که آن روز از خوردن آب و غذا رویگردان بودند و این نشاندهنده ی آن است که مسلمانان می توانند در مقابل محرومیت ها بایستند . ایرانیان از اینکه می توانند همبستگی خود را با محرومان جهان اعلام کنند احساس غرور می کنند . ابراز همبستگی آن ها شبیه همبستگی تو با آمریکاست با این تفاوت که آن ها از سلاح های شیمیایی و کشتار مردم غیر نظامی استفاده نمی کنند . در این جا مادران ایرانی با مادران رفح ، خان یونس ، نابلس و جنین ابزاری همدردی می کنند . تو می دانی که این روز ها شبیه این شعار ها در خیابان های لندن هم به گوش می رسد .

تونی شاید از دیدگاه تو مناقشه میان فلسطینیان با اسرائیل یک دعوای تاریخی و مذهبی میان آن ها باشد و هیچ ربطی به پاک سازی قومی اعراب و تحقیر آن ها ندارد . تونی تورا به خدا تاریخ را خودت بنویس و یک کتاب ساده ی اسلامی را بخوان ، دوستان یهودی تو فراموش کرده اند که تا قبل از 1948 چگونه در کنار مسلمانان به آرامی زندگی می کردند .

من در کنار خانواده ی نشسته ام که به وسیله ی بمب های فسفری ، سوختگی شدید پیدا کرده اند . کسانی که از تحریم های همه جانبه غزه رنج می برند و همچنان با کوپن ارزاق زندگی می کنند . تونی از تومی پرسم چرا مسلمانان و غیرمسلمانان همچنان تهدیدات تو و اربابان تو در تل آویو و آمریکا را تحمل کنند ؟ می توانی درک کنی زندگی در غزه یعنی چه ؟ می توانی درک کنی رنجی را که میلیون ها نفر در خاور میانه به دلیل پشتیبانی مستقیم تو از اسرائیل می کشد چه حسی دارد ؟

در کتابت گفتی می دانی مرگ چند غیر نظامی در سال 2006 چه حسی دارد ولی اشغال مزارع شبعا را موجه جلوه دادی و خشم مردم لبنان در این مورد را بی جا خواندی . در کتابت آوردی اگر به اعراب که خواهان محکومیت اسرائیل بودند پاسخ مثبت داده بودم بی صداقتی بود و به جهانگری خودم آسیب می رساندم . جهانگری تو یعنی مسلمانان دیوانه تر ، بدتر و خطرناک تر از آنند که بتوان آن ها را شناخت .

در فصل آخر کتابت نوشته ای که به یک ضد حمله مذهبی علیه اسلام نیاز داریم ، باید تندروی ها را شکست داد و به روایت های آن حمله کرد .

در ایران تنش های سیاسی با سنت های اسلامی در هم آمیخته و مردم آن از جفاهایی که بر مردم منطقه روا شده است آگاهند .

لارن بوت – روزنامه نگار              

 
صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو
درباره وبلاگ
اینجانب دوست تربتی
متولد تربت حیدریه
فارغ التحصیل رشته مهندسی کنترل و ابزار دقيق بوده و هم اینک در صنعت نفت کشور مشغول به فعالیت هستم .
عضو انجمن وبلاگ نویسان تربتی
عضو انجمن خوشنویسان ایران
عضو باشگاه کوهنوردی میعاد
عضو باشگاه کاراته ذوالفقار
و ... و آمده ام تا در عرصه مجازی نظرات خود را در مورد مسائل گوناگون داده و نظر شما را هم بدانم . مشتاقانه هفته ای یک مرتیه منتظر نظرات شما در وبلاگم هستم .

 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM